Wydawnictwo AMUN - oficjalna strona
AMUN
Wydawnictwo
Artystów Malujących Ustami i Nogami Sp. z o.o.
Damian Mynarek
Damian Mynarek

Urodził się 23 listopada w 1990 roku w Pyskowicach. W wieku 6 lat w wyniku infekcji pogrypowej zachorował (wirusowe zapalenia rdzenia). Skutkiem tego było porażenie czterokończynowe z niewydolnością oddechową - był połączony na stałe do respiratora.

Damian mieszkał w raz z rodzicami i siostrą w Łączy pod Gliwicami. Technikami jakimi posługiwał się Damian, to kredki i mazaki. Swoje obrazy - prace malował farbami olejnymi na płótnie za pomocą ust.

Interesował się historią, wszechświatem, przyrodą.

Z Wydawnictwem "Amun" współpracował od 2003 r.

Zmarł 5 czerwca 2015 r.

Henryk Paraszczuk
Henryk Paraszczuk

Urodził się w 1954 roku w Majdanie Starym (woj. lubelskie). W 1977 roku uległ wypadkowi, w którego wyniku stracił obie ręce i obie nogi.

Malował ustami. Ikona - to jego ulubiony temat. Rozwijał swoje zainteresowania innymi tematami m.in. pejzaż, martwa natura, coraz lepiej czując się w tematyce przyrodniczej. Techniki, jakimi się posługiwał to tempera i akwarela. Mieszkał w Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty w Lublinie.

Z Wydawnictwem "Amun" współpracował od 1996 r.

Zmarł 28 lutego 2015 r.

Ireneusz Betlewicz
Ireneusz Betlewicz

Urodził się w 1954 roku w Ostródzie. Chorował na postępujący zanik mięśni.

Należał do Stowarzyszenia Artystów Polskich. Odznaczony odznaką "Zasłużony Działacz Kultury" przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej.

Do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami należał od 1992 roku.

Z Wydawnictwem "Amun" współpracował od początku jego działalności - od roku 1993.

Zmarł 3 kwietnia 2014 r.

Ryszard Manuszak
Ryszard Manuszak

Urodził się w 1949 r. w Gnieźnie.

W młodości marzył o szkole plastycznej, później wybrał jednak inną drogę i porzucił malowanie.

W wieku 33 lat przez nieopatrzny skok do wody trafił na wózek inwalidzki (całkowity niedowład kończyn górnych i dolnych). Wtedy ponownie zainteresował się malowaniem.

Z Wydawnictwem "Amun" współpracował od 2002 roku.

Zmarł 12 marca 2011 r.

Włodzimierz Kmiecik
Włodzimierz Kmiecik

Urodził się w 1962 r. w Nowym Sączu. Ukończył Szkołę Podstawową, a następnie Zasadniczą Szkołę Zawodową o profilu budowlanym.

W wieku 16 lat uległ wypadkowi podczas skoku do wody, doznając złamania kręgosłupa szyjnego. Następstwem urazu był całkowity paraliż kończyn dolnych i częściowy kończyn górnych. Malowanie ustami rozpoczął kilka lat temu. Mieszkał w Nowym Sączu.

Z Wydawnictwem "Amun" współpracował od 2000 roku.

Zmarł 28 lipca 2008 r.

Józefa Łaciak
Józefa Łaciak

Urodziła się w 1957 roku w Mesznej w Beskidzie Śląskim z silnym porażeniem rąk i nóg. Do 18 roku życia nie opuszczała domu rodzinnego.

Warsztat malarski doskonaliła pod okiem plastyków. W 2001 roku ukończyła roczne Studium Wiedzy o Sztuce przy Politechnice Krakowskiej. Malowała stopą. Wypracowała własną technikę, używając farb wodnych. Najczęstszym motywem jej prac były góry i pejzaże. Mieszkała w Krakowie.

Do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami należała od 1991 roku.

Z Wydawnictwem "Amun" współpracowała od początku jego działalności - od roku 1993.

Zmarła 24 lipca 2008 r.

Urszula Ginther
Urszula Ginther

Urodziła się w 1956 r. w Bydgoszczy. Od drugiego roku życia, przez uszkodzenie głównego nerwu, nie może posługiwać się rękami (spazmatyczność kończyn głównych). Ma kłopoty z kręgosłupem i biodrami. Miała poważną wadę wymowy.

Od dzieciństwa lubiła rysować i malować. Jest samoukiem. Malowała prawą stopą. Swoje prace wystawiała w różnych miejscach, m.in. w Koninie, Górce Klasztornej, Warszawie. Oprócz malowania kolekcjonuje widokówki - najchętniej pejzaże. Mieszka w Bydgoszczy. Ze względu na stan zdrowia, rzadko opuszczała swój dom.

Z Wydawnictwem "Amun" współpracowała od 2002 roku.

Zmarła 14 sierpnia 2007 r.