Katarzyna Warachim
Urodziła się w 1970 roku w Gliwicach, gdzie mieszkała. W wieku 10 lat uległa wypadkowi, w wyniku którego stała się osobą niepełnosprawną. Ukończyła Teatrologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, Podyplomowe Studia na kierunku Psychologia Zachowań Społecznych oraz Podyplomowe Studia Dziennikarskie na tymże Uniwersytecie.
Malowała ustami od 1985 roku. Jej preferowaną techniką jest olej na płótnie i na papierze. Rzadziej używała akwareli. Ulubione motywy artystki to: klauni, Pierroty, kwiaty, motyle, akt i abstrakcja. Oprócz malarstwa interesowała się również teatrem i literaturą. Otrzymała wiele nagród na konkursach poetyckich i literackich. Była laureatką Nagrody Prezydenta Miasta Gliwice dla Młodych Twórców Kultury, w 2017 roku otrzymała tytuł „Lady D.” , „Gliwiczanin Bez Barier” oraz była finalistką plebiscytu Gliwicka Diana. Opublikowała kilka opowiadań. Autorka trzech tomików wierszy: „...jedna wielka zależność”, „Jesteśmy wśród was”, „białoczarne - czarnobiałe”, (razem z Ireneuszem Słabickim). Wystawiała swoje obrazy na wystawach krajowych i zagranicznych (między innymi Praga, Hamburg, Kaliningrad, Budapeszt).
Z Wydawnictwem "Amun" współpracowała od 1995 roku.
Zmarła 13 kwietnia 2024r.
Dorota Szachewicz
Urodziła się w 1961 roku. Mieszkała na Pojezierzu Drawskim w Złocieńcu. W wieku 6 lat stwierdzono u niej postępujący zanik mięśni.
Przed malowaniem pisała wiersze. Wydała trzy tomiki wierszy i zdobyła kilka nagród literackich. Brała udział w wielu wystawach, w tym otrzymała dwa wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie Literacko Plastycznym w Poznaniu.
Z Wydawnictwem "Amun" współpracowała od 1998 roku.
"Mottem mojego życia są słowa T. Carlyle: "nie to co mam, ale to co tworzę jest moim posiadaniem"".
"O malarstwie nie miałam zupełnie pojęcia, uważałam, że nie mam talentu. W moim malowaniu na początku bardziej chodziło o terapię psychiczną i znalezienie sensu życia niż tworzenie wielkich dzieł. Sam akt tworzenia był najważniejszy. I tak, w 1994 roku znalazłam się przed białą płytą, z pędzelkiem w ustach. Namalowałam drzewo, mój pierwszy obraz. Myślę, że wybrałam je podświadomie, ono było silne, a ja taka właśnie chciałam być. Po kilku miesiącach odrodziłam się na nowo, odzyskałam radość i spokój. Przestało być już tak ważne moje niesprawne ciało. Malarstwo mi w tym pomogło".
"Szczególną przyjemność sprawia mi malowanie przyrody - odkrywanie kolorów i tworzenie jej kształtów. Stąd często przebywam w lesie, na łące, nad jeziorem. Gdy maluję wszystko staje się lepsze, również w sobie odzyskuję wewnętrzny ład. Wciąż się uczę, maluję po kilka godzin dziennie, najczęściej farbami olejnymi".
"Sens mojego życia polega na tworzeniu i dawaniu. Bo tworząc daję siebie. Dzięki temu moje życie jest podobne do koloru moich obrazów".
Zmarła 19 września 2022r.
Jerzy Galos
Urodził się 06.11.1964 r. w miejscowości Kossowa. W Oświecimiu ukończył Szkołę Podstawową i Zasadniczą Szkołę Budowlaną. W roku 1992 uległ wypadkowi podczas skoku do wody łamiąc kręgosłup.
Swoją przygodę z malowaniem rozpoczął 8 lat po wypadu w 2000 r. W roku 2004 r został stypendystą VDMFK .
"Tematyka mej twórczości artystycznej to głównie pejzaż, martwa natura, zwierzęta. Techniki jakimi się posługuję to olej i akwarela."
Prace wystawiał w kampusie UJ w Krakowie, kopalni soli w Wieliczce wystawach po plenerowych związanych z Fundacją Sztuki Osób Niepełnosprawnych, oraz w galerii Stańczyk w Krakowie, na Politechnice Krakowskiej w galerii Kotlownia, w ZOL w Rabie Wyżnej, w Tynieckim Klubie Kultury, na festynie w Skawinie na którym gościła pani Anna Dymna.
"Moje prace można oglądać na wystawach organizowanych w całej Polsce i na świecie przez Wydawnictwo AMUN".
Niektóre z jego prac przeznaczył na WOSP w CKKN w Nowej Hucie.
Zmarł 23 maja 2021r.
Jerzy Omelczuk
Urodził się w 1957 roku w Siemiatyczach, z dziecięcym porażeniem mózgowym.
Już w dzieciństwie zaczął malować ustami. Jego nauczycielami są Andrzej Grzelachowski, polski plastyk i Danuta Kaniewska. Najczęściej maluje olejem. Jako najdłużej malujący artysta z Polski, został członkiem Światowego Związku. W roku 2001 otrzymał z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczenie "Zasłużony działacz kultury".
Do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami należy od 1982 roku. Z Wydawnictwem "Amun" współpracuje od początku jego działalności - od roku 1993.
"Inspiruje mnie wszystko - nawet rozmowa z innym człowiekiem. Nie mam swojego ulubionego tematu. Wciąż poszukuję czegoś nowego. Zresztą nawet wielcy także poszukiwali. Nie określiłem, jaką sztukę mam tworzyć. Wiem, że wciąż się rozwijam".
"To jest moje życie. Nie potrafiłbym bez tego żyć. Staram się powiedzieć wszystko za pomocą obrazu. Malując obraz dla kogoś, wkładam w to siebie. Maluję już prawie 30 lat. To moja pasja. Z tego żyję i tym żyję".
"Kiedy sprzedaję obraz, czuję się, jakbym tracił kawałek siebie samego. Nie potrafię tego oddzielić. Pasjonuję się sylwetkami prezydentów naszego kraju. Dotychczas nikt jeszcze nie namalował ich portretów, więc zrobiłem to pierwszy. Dużo znaczy dla mnie jako twórcy, że były eksponowane w gmachu Sejmu RP".
"Reaguję żywo na to, co się wokół mnie dzieje. 11 września 2001 r. odbił się tak mocno w mojej psychice, że stworzyłem 8 obrazów pt. "Tragedia w Nowym Jorku". Cykl ten został poświęcony tym, którzy zginęli. Ostatni cykl, jaki stworzyłem, to Moja Wielkopolska, 21 obrazów poświęconych zabytkom Wielkopolski. Jesienią 2003 r. zakończyłem malować kolejny cykl, pt. Trylogia Henryka Sienkiewicza według zdjęć Jerzego Hoffmana pod tym samym tytułem".
"Przynależność do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami to dla mnie ogromne wyróżnienie. Włożyłem wiele wysiłku i zrobiłem wszystko, żeby do tego dojść".
W roku 2018 kończył malować cykl pod tytułem Wielcy Polacy.
Zmarł 29 maja 2020 r.
Jolanta Borek-Unikowska
Urodziła się w 1948 roku w Nowogardzie na Pomorzu. Chorowała na postępujący zanik mięśni.
Interesowała się literaturą i sztuką. Ulubione tematy to piękne dziewczyny i martwa natura malowane olejem. Pracowała społecznie. Była wiceprezesem "Fundacji Pomocy Chorym na zanik Mięśni". Mieszkała w Szczecinie.
Artystka malująca ustami. Namalowała kilkadziesiąt pięknych ilustracji do naszego kalendarza artystycznego, była autorką wielu kartek świątecznych. Pozostawiła po sobie ogromny dorobek artystyczny.
Z Wydawnictwem "Amun" współpracowałaod 1995 roku.
Zmarła 19 maja 2019 roku.
Piotr Pawłowski
Piotr Pawłowski, z wykształcenia pedagog i filozof był także wybitnym działaczem społecznym, który odniósł ogromne zasługi w działalności na rzecz wyrównywania szans osób niepełnosprawnych.
Zostając w 1982 roku osobą niepełnosprawną w wyniku wypadku, poświęcił się malarstwu, najchętniej tworząc pejzaże i martwe natury. Jego dojrzałe prace były prezentowane na licznych wystawach – w tym dwa razy w Muzeum Narodowym w Warszawie. Z Wydawnictwem AMUN z Raciborza współpracował od samego początku – 25 lat.
Był zapraszany jako ekspert przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, premiera Donalda Tuska, kardynała Kazimierza Nycza, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego prof. Jerzego Buzka, czy doradcę premiera, prof. Władysława Bartoszewskiego.
Wszystkie swoje działania traktował zawsze bardzo serio, nigdy nie zasłaniając się swoją niepełnosprawnością.
Zmarł 8 października 2018r..
Damian Mynarek
Urodził się 23 listopada w 1990 roku w Pyskowicach. W wieku 6 lat w wyniku infekcji pogrypowej zachorował (wirusowe zapalenia rdzenia). Skutkiem tego było porażenie czterokończynowe z niewydolnością oddechową - był połączony na stałe do respiratora.
Damian mieszkał w raz z rodzicami i siostrą w Łączy pod Gliwicami. Technikami jakimi posługiwał się Damian, to kredki i mazaki. Swoje obrazy - prace malował farbami olejnymi na płótnie za pomocą ust.
Interesował się historią, wszechświatem, przyrodą.
Z Wydawnictwem "Amun" współpracował od 2003 r.
Zmarł 5 czerwca 2015 r.
Henryk Paraszczuk
Urodził się w 1954 roku w Majdanie Starym (woj. lubelskie). W 1977 roku uległ wypadkowi, w którego wyniku stracił obie ręce i obie nogi.
Malował ustami. Ikona - to jego ulubiony temat. Rozwijał swoje zainteresowania innymi tematami m.in. pejzaż, martwa natura, coraz lepiej czując się w tematyce przyrodniczej. Techniki, jakimi się posługiwał to tempera i akwarela. Mieszkał w Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty w Lublinie.
Z Wydawnictwem "Amun" współpracował od 1996 r.
Zmarł 28 lutego 2015 r.
Ireneusz Betlewicz
Urodził się w 1954 roku w Ostródzie. Chorował na postępujący zanik mięśni.
Należał do Stowarzyszenia Artystów Polskich. Odznaczony odznaką "Zasłużony Działacz Kultury" przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej.
Do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami należał od 1992 roku.
Z Wydawnictwem "Amun" współpracował od początku jego działalności - od roku 1993.
Zmarł 3 kwietnia 2014 r.
Ryszard Manuszak
Urodził się w 1949 r. w Gnieźnie.
W młodości marzył o szkole plastycznej, później wybrał jednak inną drogę i porzucił malowanie.
W wieku 33 lat przez nieopatrzny skok do wody trafił na wózek inwalidzki (całkowity niedowład kończyn górnych i dolnych). Wtedy ponownie zainteresował się malowaniem.
Z Wydawnictwem "Amun" współpracował od 2002 roku.
Zmarł 12 marca 2011 r.
Włodzimierz Kmiecik
Urodził się w 1962 r. w Nowym Sączu. Ukończył Szkołę Podstawową, a następnie Zasadniczą Szkołę Zawodową o profilu budowlanym.
W wieku 16 lat uległ wypadkowi podczas skoku do wody, doznając złamania kręgosłupa szyjnego. Następstwem urazu był całkowity paraliż kończyn dolnych i częściowy kończyn górnych. Malowanie ustami rozpoczął kilka lat temu. Mieszkał w Nowym Sączu.
Z Wydawnictwem "Amun" współpracował od 2000 roku.
Zmarł 28 lipca 2008 r.
Józefa Łaciak
Urodziła się w 1957 roku w Mesznej w Beskidzie Śląskim z silnym porażeniem rąk i nóg. Do 18 roku życia nie opuszczała domu rodzinnego.
Warsztat malarski doskonaliła pod okiem plastyków. W 2001 roku ukończyła roczne Studium Wiedzy o Sztuce przy Politechnice Krakowskiej. Malowała stopą. Wypracowała własną technikę, używając farb wodnych. Najczęstszym motywem jej prac były góry i pejzaże. Mieszkała w Krakowie.
Do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami należała od 1991 roku.
Z Wydawnictwem "Amun" współpracowała od początku jego działalności - od roku 1993.
Zmarła 24 lipca 2008 r.
Urszula Ginther
Urodziła się w 1956 r. w Bydgoszczy. Od drugiego roku życia, przez uszkodzenie głównego nerwu, nie może posługiwać się rękami (spazmatyczność kończyn głównych). Ma kłopoty z kręgosłupem i biodrami. Miała poważną wadę wymowy.
Od dzieciństwa lubiła rysować i malować. Jest samoukiem. Malowała prawą stopą. Swoje prace wystawiała w różnych miejscach, m.in. w Koninie, Górce Klasztornej, Warszawie. Oprócz malowania kolekcjonuje widokówki - najchętniej pejzaże. Mieszka w Bydgoszczy. Ze względu na stan zdrowia, rzadko opuszczała swój dom.
Z Wydawnictwem "Amun" współpracowała od 2002 roku.
Zmarła 14 sierpnia 2007 r.