Józefa Łaciak

Wstecz


Z głębokim bólem i żalem zawiadamiamy, że w dniu 24.07.2008 roku
zmarła w wieku 51 lat

ŚP. Józefa Łaciak
artystka malująca stopą
 

O czym zawiadamiają pogrążeni w smutku
koleżanki i koledzy z Wydawnictwa AMUN

 


Józefa Łaciak urodziła się w 1957 roku w Mesznej w Beskidzie Śląskim z silnym porażeniem rąk i nóg. Do 18 roku życia nie opuszczała domu rodzinnego. 

Warsztat malarski doskonaliła pod okiem plastyków. W 2001 roku ukończyła roczne Studium Wiedzy o Sztuce przy Politechnice Krakowskiej. Malowała stopą. Wypracowała własną technikę, używając farb wodnych. Najczęstszym motywem jej prac były góry i pejzaże. Mieszkała w Krakowie.

Do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami należała od 1991 roku.

Z Wydawnictwem "Amun" współpracowała od początku jego działalności - od roku 1993.

    Malowanie jest zarówno moim hobby jak i pracą. Na początku była to niewinna zabawa. W pewnym momencie zrozumiałam, że stałam się artystką, która organizuje wystawy i jeździ na plenery. To już nie jest zabawa. Jestem profesjonalistką.

    Kiedy byłam małym dzieckiem, rodzice spostrzegli, że mam sprawniejsze nogi i dawali mi różne zabawki do nogi, żebym się bawiła. To były początki. Później sama wynajdowałam jakieś zajęcia. Próbowałam coś malować kredkami. Brałam kredki od rodzeństwa, które chodziło do szkoły.

    Mieszkam w domu opieki, choć mam rodzinę. Nikt mnie nie zmuszał, abym opuściła dom Rodzinny, to była moja własna decyzja. Chciałam iść do ludzi. Wcześniej mieszkałam w górach, gdzie do niedawna nie można było dojechać samochodem.
Lubię przebywać wśród przyjaciół. Przez jakiś czas należałam do grupy duszpasterstwa akademickiego i z nimi jeździłam na obozy, podróżowałam. Szczególnie miło wspominam wyjazdy do Lourdes i do Watykanu.

    Niektórzy pytają, dlaczego maluję. Chcę pokazać ludziom, że mogę coś robić, pomimo, że jestem osobą niepełnosprawną - aby mogli się zastanowić nad sobą. Jeżeli Pan Bóg dał mi taki talent to należy go wykorzystać. Choć żyję ze świadomością własnych ograniczeń, jestem optymistką i cieszę się z każdego dnia.

 

Góra


© 2015 Wydawnictwo AMUN Sp. z o.o., Racibórz. Wszelkie prawa zastrzeżone.