Martyna Gruca
Martyna

Urodziła się 13.12.2010 roku w Nowym Sączu z wrodzonym niedorozwojem kończyn górnych (Okihiro). Mieszka z rodzicami i siostrą w małej miejscowości Kąclowa (woj.małopolskie)-obecnie jest uczennicą 3 klasy szkoły podstawowej.

Pomimo swojej niepełnosprawności jest otwarta na świat i ludzi. Nie boi się i odważnie podąża w wyznaczonym przez siebie kierunku.

Punktem przełomowym dla Martynki było spotkanie z osobą bez rąk – Stanisławem Kmiecikiem z AMUN-u (miała wówczas 4 lata). Zachwycona sposobem w jaki tworzy on swoje prace zaczęła chętnie sięgać po kredki i farby.

Od tej pory zainteresowała się malarstwem i z każdym dniem zaskakuje swoimi umiejętnościami. Dzięki niebywałemu dla jej wieku talentowi, własnej nieograniczonej determinacji, aktywności oraz przy wsparciu rodziny bierze czynny udział w różnych konkursach w kraju i za granicą. Na wiele z jej poczynań ma wpływ pan Stanisław Kmiecik z AMUN, który w ramach wsparcia ale i obopólnej sympatii zaprasza Martynkę do czynnego udziału w swoich wystawach i pokazach malowania. Jedną z takich wystaw, w której Martynka brała udział to Bardejów na Słowacji wystawa "Łączy Nas Sztuka" zbiorowa wystawa artystów profesjonalnych i nieprofesjonalnych w tym artystów z AMUN ( Stanisława Kmiecika, Jerzego Omelczuka, Walerego Siejtbatałowa). Każde z tych spotkań ośmiela dziecko i powoduje jeszcze większą determinację w dążeniu do doskonalenia umiejętności. Lubi wspólnie z panem Stasiem malować ten sam motyw i zawsze cieszy kiedy udaje się opanować nowy – jak to mówi „trick”. Wiele z tych spotkań jest udokumentowanych w postaci zdjęć. Najważniejszym wydarzeniem w życiu Martynki było wręczenie różańca z ciasta chlebowego papieżowi Franciszkowi podczas Światowych Dni Młodzieży w Polsce w 2016 roku.

Różaniec z chleba wykonały niepełnosprawne dzieci pod nadzorem Stanisława Kmiecika, który do tego projektu zaprosił dzieci bez rąk – m in. Martynkę.

Z Wydawnictwem AMUN zaczęła współpracę od 1 marca 2020 roku.

Martyna
Martynka z siostrą i rodzicami