Staś Salach
Staś

Stanisław Jan Salach, urodził się w lipcu 2012 roku w Warszawie z całkowitym brakiem kończyn górnych. Mieszka w Falentach w gm. Raszyn pod Warszawą.

Od urodzenia posługuje się nogami, stopy zastępują mu ręce w codziennych czynnościach. Od małego malował kredkami i farbami. Świadomie malarstwem zainteresował się dzięki Stanisławowi Kmiecikowi, artyście, członkowi VDMFK i AMUN, który jak Staś urodził się bez rąk. Wspólnie spędzany czas, podpatrywanie i nauka funkcjonowania w życiu zaowocowały niezwykłą więzią między nimi. Uczestnictwo w licznych spotkaniach i wystawach Stanisława Kmiecika w szkołach, przedszkolach i instytucjach kulturalnych zaowocowały pragnieniem pogłębienia sztuki malarskiej i powstawaniem nowych obrazów.

Swoje prace maluje głównie farbami akrylowymi, do wykańczania używa markerów akrylowych. Lubi też kredki i zabawy węglem.

Poza malowaniem, pasjonuje się też sportem. Trenuje piłkę nożną oraz Taekwondo Olimpijskie. Staś jako jeden z pierwszych zawodników zapoczątkował turnieje w kategorii wiekowej dzieci w Para Taekwondo Olimpijskie.

Potrafi godzinami z pasją opowiadać o osiągnięciach ulubionych zawodników wszelkich sportów, rozwoju ich karier, zmianach klubów piłkarskich. Bardzo lubi słuchać różnego rodzaju muzyki, od ballady rockowej i alternatywnej do metalu. Lubi też czytać książki i gry sportowe na komputerze oraz spędzać czas przy grach planszowych.

Z Wydawnictwem AMUN współpracuje od 1 marca 2023r.